Službenica za informiranje
Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija ostvaruje se u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“, broj 25/2013., 85/2015 i 69/2022)
Cilj Zakona je omogućiti i osigurati ostvarivanje Ustavom Republike Hrvatske zajamčenog prava na pristup informacijama, kao i na ponovnu uporabu informacija fizičkim i pravnim osobama putem otvorenosti i javnosti djelovanja tijela javne vlasti.
Pravo na pristup informacijama temelji se na načelima javnosti i slobodnog pristupa, pravodobnosti, potpunosti i točnosti informacija, načelu jednakosti, načelu raspolaganja informacijom te, sukladno članku 5. stavku 1. točki 5. Zakona „obuhvaća pravo korisnika na traženje i dobivanje informacije, kao i obvezu tijela javne vlasti da omogući pristup zatraženoj informaciji, odnosno da objavljuje informacije neovisno o postavljenom zahtjevu kada takvo objavljivanje proizlazi iz obveze određene zakonom ili drugim propisom“. Pravo na pristup informacijama te pravo na dopunu ili ispravak informacija ostvaruje se podnošenjem zahtjeva Uredu zastupnika RH pred EU sudom za ljudska prava (Obrazac 2 i Obrazac 3)
Informacija, u smislu navedenog Zakona (članak 5. stavak 1. točka 3.), predstavlja „svaki podatak koji posjeduje tijelo javne vlasti u obliku dokumenta, zapisa, dosjea, registra ili u bilo kojem drugom obliku, neovisno o načinu na koji je prikazana (napisani, nacrtani, tiskani, snimljeni, magnetni, optički, elektronički ili neki drugi zapis).“
Ponovna uporaba informacija, u skladu s člankom 5. stavkom 1. točkom 6. Zakona „znači uporabu informacija tijela javne vlasti od strane fizičkih ili pravnih osoba, u komercijalne ili nekomercijalne svrhe drukčije od izvorne svrhe u okviru javnog posla za koji su te informacije izrađene. Razmjena informacija između tijela javne vlasti radi obavljanja poslova iz njihovog djelokruga ne predstavlja ponovnu uporabu“. Pravo na ponovnu uporabu informacija ostvaruje se podnošenjem zahtjeva Uredu zastupnika RH pred EU sudom za ljudska prava (Obrazac 4)
Zahtjev se podnosi službenici za informiranje Ureda zastupnika RH pred EU sudom za ljudska prava:
- pisanim putem na adresu:
Krležin gvozd 17
10 000 Zagreb
- putem elektroničke pošte:
apfranic@zastupnik-esljp.gov.hr
- telefaksom na broj:
01 6444 613
- telefonom na broj:
01 6444 609
- službenica za informiranje Ureda zastupnika RH pred Europskim sudom za ljudska prava: Andrea Posavec Franić
Ured ima pravo na naknadu stvarnih materijalnih troškova koji nastanu pružanjem informacije korisniku prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, kao i na naknadu troškova dostave tražene informacije.
Visina naknade za pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, određena je sukladno Kriterijima za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije (“Narodne novine”, br. 12/14) i Ispravku kriterija za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije (“Narodne novine”, br. 15/14) iz članka 19. stavka 3. Zakona o pravu na pristup informacijama.
Dokumenti
- Odluka o određivanju Službenika za informiranje 2024.pdf (467kb)
- Odluka o određivanju Službenice za informiranje - 2020. (152kb)
- Ispravak podataka o pravilima testiranja kandidata za radno mjesto stručnog suradnika.pdf (176kb)
- Zakon o pravu na pristup informacijama (189kb)
- Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama (154kb)
- Obrazac broj 2 - Zahtjev za pristup informacijama (52kb)
- Obrazac broj 3 - Zahtjev za dopuni ili ispravak informacije (53kb)
- Obrazac broj 4 - Zahtjev za ponovnu uporabu informacija (50kb)
- Kriteriji za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije
- Ispravak kriterija za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije