Nova presuda - Merćep protiv Hrvatske

Slika /slike/čekić i vaga.jpg

Pravo podnositelja na pristup sudu povrijeđeno formalističkim odbacivanjem tužbe zbog neprijavljene tražbine u predstečajnom postupku

Europski sud za ljudska prava (dalje: ESLJP) je dana 21. siječnja 2025. donio, a dana 11. veljače 2025. objavio presudu kojom je utvrdio povredu prava na pristup sudu kao jednog od aspekata prava na pošteno suđenje.

Podnositelj je 2009. godine pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu pokrenuo parnični postupak protiv privatne medijske kuće radi naknade štete zbog članka koji je o njemu objavljen u dnevnim novinama u vlasništvu tuženika. Dok je postupak bio u tijeku (2013. godine), Financijska agencija pokrenula je postupak predstečajne nagodbe u odnosu na tuženika te oglasom pozvala sve vjerovnike da prijave svoje tražbine, nakon čega je prekinut postupak pred Općinskim sudom. Po nastavku postupka, podnositeljeva tužba je odbačena jer on nije pravovremeno prijavio potraživanje iz parničnog postupka u postupak predstečajne nagodbe.

Podnositelj je pred ESLJP-om prigovarao da odbačaj njegove tužbe predstavlja pretjeran formalizam kojim mu je uskraćena mogućnost ispitivanja osnovanosti tužbe. ESLJP je ocijenio da je svrha postupka predstečajne nagodbe bila reguliranje nespornih potraživanja, a ne rješavanje svih potencijalnih obveza između vjerovnika i dužnika. Kako je tuženik osporio potraživanje podnositelja u parničnom postupku, ESLJP je ocijenio da bi tuženik osporio to potraživanje i u predstečajnom postupku, zbog čega bi u konačnici odluku o potraživanju morao donijeti parnični sud. Stoga je zaključio da je odbacivanje tužbe isključivo zbog nepravovremene prijave potraživanja u predstečajnom postupku predstavljalo pretjerani formalizam koji je povrijedio pravo podnositelja na pristup sudu (čl. 6. st. 1. Konvencije).

ESLJP je podnositelju dosudio 8.500 eura neimovinske štete te 1.660 eura za troškove postupka pred Ustavnim i Europskim sudom, dok je odbio njegov zahtjev za dosudu imovinske štete u iznosu od 16.000 eura, smatrajući da je ponavljanje postupka najbolji način za ispravljanje nastale povrede.
 
Ova presuda je konačna i dostupna na web stranici Suda (www.echr.coe.int/hudoc) na engleskom jeziku, a nakon prijevoda bit će objavljena na web stranici Ureda zastupnika.
 
Za sve dodatne informacije molimo obratiti se na adresu elektronske pošte ured@zastupnik-esljp.gov.hr ili na broj telefona 01/6444 600.

Pisane vijesti