Ured zastupnika pripremio je analizu presude Europskog suda za ljudska prava
Bajčić protiv Hrvatske u kojoj presudi je Europski sud utvrdio da nije bilo povrede načela
ne bis in idem iako je podnositelj zbog iste prometne nesreće osuđen za prekršaj zbog prebrze voženje i za kazneno djelo izazivanja prometne nesreće.
Ova presuda je važna jer je Europski sud, nakon što je primjenom tzv. kriterija
Engel utvrdio da se i konkretni prekršajni postupak treba smatrati „kaznenim“ u autonomnom konvencijskom značenju te riječi, primijenio test povezanosti u vremenu i naravi. Europski sud je ponovio kada je dopušteno voditi dva „kaznena“ postupka za isto protupravno ponašanje. Konkretno, utvrdio je da su prekršajni i kazneni postupci bili dovoljno povezani u naravi i vremenu te su stoga bili sukladni kriteriju
bis iz članka 4. Protokola br. 7. uz Konvenciju. Naime, oba postupka, koja su pokrenuta u gotovo isto vrijeme, obuhvatila su različite aspekte protupravnog ponašanja (prebrza vožnja i prouzročenje smrti) te su nastojala ostvariti komplementarne svrhe (kažnjavanje zbog prebrze vožnje i kažnjavanje zbog posljedica prebrze vožnje). Europski sud je zaključio da je postojala odgovarajuća razina suradnje između dvaju sudova u oba postupka u pogledu prikupljanja i ocjene dokaza te utvrđivanja činjenica, a izrečene kazne su bile razmjerne težini kaznenog djela.
Analiza je dostupna u rubrici Sudska praksa - Praksa Europskog suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske pod odgovarajućim člankom, te u rubrici Analize presuda i odluka.
Pisane vijesti