Dana 2. prosinca 2024. godine održan je 13. sastanak Stručnog savjeta za izvršenje presuda i odluka Europskog suda za ljudska prava (ESLJP), međuresornog i međuinstitucionalnog tijela nadležnog za predlaganje mjera izvršenja presuda ESLJP i praćenja provedbe istih. Pozivu na sastanak odazvalo se 25 predstavnika iz 22 nacionalna tijela.
Zastupnica Republike Hrvatske i nacionalna koordinatorica za izvršenje presuda i odluka Europskog suda u Hrvatskoj, Štefica Stažnik, podsjetila je članove Stručnog savjeta kako je učinkovito izvršenje presuda i odluka ESLJP važan alat u sprječavanju povreda ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Konvencijom. Važnost promptnog i učinkovitog izvršenja posebna je i naglašena je i na prošlogodišnjem summitu šefova država i vlada članica Konvencije u Reykjaviku, održanog 16.-17. svibnja 2023.
Istaknuta je važnost prepoznavanja i adresiranja povreda utvrđenih presudama ESLJP od strane domaćih tijela, posebice u politički osjetljivim predmetima kao i nužnost ostvarenja kvalitetne suradnje svih dionika u postupku izvršenja na nacionalnoj razini. S tim u vezi posebno je istaknula suradnju s Ustavnim sudom RH i Vrhovnim sudom RH, koji kontinuirano ulažu napore u cilju ujednačavanja sudske prakse hrvatskih sudova s praksom ESLJP, kao i s Ministarstvom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine odnosno ministrom Bačićem i suradnicima u izvršenju grupe presuda
Statileo protiv Hrvatske.
Obavijestila je članove Stručnog savjeta o uspostavi Mreže nacionalnih koordinatora izvršenja (online platforma) od strane Vijeća Europe (VE) i prvom sastanku nacionalnih koordinatora izvršenja održanom u srpnju 2024.
Pomoćnica zastupnice za koordinaciju izvršenja, gđa Ana Klasiček Popović, izvijestila je o trenutnom stanju izvršenja presuda i odluka ESLJP u odnosu na RH. Pod nadzorom Odbora ministara Vijeća Europe (OMVE) trenutno je 80 predmeta (73 presude i sedam odluka o prijateljskim rješenjima (nagodbe)). U tom ukupnom broju nalazi se 29 predmeta (20 presuda i 9 nagodbi) koje je od početka 2024. do održavanja ovog sastanka OMVE zaprimio od Europskog suda za ljudska prava u postupak nadzora izvršenja, dok su ostali predmeti iz prethodnih godina.
Pod pojačanim nadzorom je sedam presuda
Statileo grupe (pravo vlasništva nad stanovima sa zaštićenim najmoprimcima) te presuda
M.H. i drugi protiv Hrvatske, koja se u bitnome odnosi na neodgovarajući tretman migranata. Više od polovice predmeta u standardnom nadzoru OMVE (36 tzv. klon-presuda) odnosi se na ponavljajuće povrede Konvencije i to najčešće na prekomjerne duljine sudskih postupaka, nepristranost sudaca te neodgovarajuće uvjete u zatvorima, što može biti indikator dubljih, do sada neriješenih problema na nacionalnoj razini.
Zaključno je Stručni savjet usuglasio plan rada za 2025.g. u kojem su kao prioriteti naznačeni predmeti pod pojačanim nadzorom OMVE-a, uz dodatni fokus koji će biti stavljen na starije predmete izvršenja te na okončanje individualnih mjera u tekućim predmetima izvršenja.
Pisane vijesti